Rozbiegajmy sobie kondycję! Porady treningowe, biegowe oraz ćwiczenia

bieganie, ćwiczenia, lifestyle, odzież wszystko!

O wyborze pulsometru do biegania

Każdy początkujący lub średnio zaawansowany biegacz dochodzi w pewnym momencie do wniosku, że przydałby mu się pulsometr. Urządzenie to pomaga kontrolować swój organizm podczas treningu i daje możliwość przeprowadzenia go z dokładnie taką intensywnością, jaką sobie zaplanowaliśmy.

Ile kosztuje pulsometr do biegania?

Podstawowym kryterium przy zakupie pulsometru jest zazwyczaj jego koszt. Na rynku możemy w tej chwili znaleźć urządzenia tego typu z niemal każdej półki cenowej – począwszy od niskiej jakości chińskich produktów za kilkadziesiąt złotych, aż po warte kilka tysięcy złotych zegarki firmy Garmin, u których pulsometr jest zaledwie jedną z wielu funkcji. Razem z ceną w parze idzie jakość oraz bogate opcje w które wyposażone jest urządzenie.

Wybranie konkretnego przedziału cenowego możemy na ogół uzależnić od zasobności naszego portfela i oczekiwań co do jakości wykonania urządzenia (lub funkcji, jakie oferuje). Należy jednak unikać pulsometrów najtańszych: ich pomiary bywają wysoce nieprecyzyjne, a trwałość bardzo niska. W dodatku zwykle trudno dokupić do nich części zamienne, na przykład baterię lub pasek. Minimalną kwotą, za jaką jesteśmy w stanie kupić w miarę przyzwoity pulsometr jest około 150 złotych. Dlatego też jeżeli nie dysponujemy taką kwotą – lepiej odczekać chwilę i odłożyć potrzebną gotówkę aby zakup był jak najbardziej udany i spełniał swoją rolę.

Na co zwrócić uwagę, kupując pulsometr do biegania?

Ważną cechą pulsometru jest posiadanie kodowanego sygnału. Chodzi o uniknięcie sytuacji, w której urządzenie mogłoby odczytać puls innej osoby (posiadającej podobny model pulsometru) jako nasz własny. Ma to szczególne znaczenie, jeśli planujemy starty w zawodach.

Większość pulsometrów do biegania dostępnych na rynku (może z wyjątkiem tych najtańszych, których nie polecamy z wyżej wymienionych powodów) udostępnia opcję skomunikowania ich ze smartfonem. Dzięki temu możemy na bieżąco odczytywać ich wskazania na ekranie telefonu, a także dokonać zapisania szybkości tętna z całego treningu i później obejrzeć je w formie wykresu. Ułatwia to w znaczący sposób wykonanie podsumowania naszego całego planu treningowego oraz oszacowanie spalonego tłuszczu.