Rozbiegajmy sobie kondycję! Porady treningowe, biegowe oraz ćwiczenia

bieganie, ćwiczenia, lifestyle, odzież wszystko!

Gadżety i aplikacje do biegania

Rozwój techniki spowodował, że niemal każdy z nas ma dostęp do wielu elektronicznych gadżetów, wzbogacających nasze codzienne życie. Nie inaczej jest w przypadku uprawiania sportu, a w szczególności – biegania. Posiadanie elektronicznego pulsometru już dawno przestało być zarezerwowane wyłącznie dla zawodowców, a popularność smartfonów otworzyła nowe możliwości rejestrowania przeprowadzonych treningów.

Pulsometr: niezbędne akcesorium biegacza

Aby trenować nie tylko dużo, ale i mądrze oraz efektywnie, warto posiadać pulsometr. Określiwszy nasze strefy tętna (instrukcje, jak tego dokonać można łatwo znaleźć w Internecie) jesteśmy w stanie poprowadzić nasz trening z dokładnie taką intensywnością, jaką zakłada nasz plan treningowy (oczywiście, jeśli możemy sprawdzać na bieżąco nasz puls). Najtańszy, poprawnie działający pulsometr nadgarstkowy to wydatek około 150 złotych. Możemy także wybrać model mocowany na pasie okalającym klatkę piersiową i wysyłający informację o częstotliwości bicia serca na naszego smartfona, korzystając z odpowiedniej aplikacji.

Aplikacje na smartfony

Istnieją dziesiątki aplikacji do biegania na smartfony. Zadaniem większości z nich jest zarejestrowanie naszego treningu przy pomocy GPS, a następnie wyświetlenie i zapisanie jego podsumowania, prezentując takie dane, jak średnie tempo całego biegu (lub zmierzone w danej chwili), przebyty dystans i trasę pokazaną na mapie. Jeśli ponadto mamy połączony ze smartfonem pulsometr, to jego wskazania również znajdą się na odpowiednim wykresie.

Zapisanymi treningami możemy zwykle dzielić się ze znajomymi – czy to z użytkownikami tej samej aplikacji, czy zwyczajnie publikując podsumowanie biegu na Facebooku. Najpopularniejszą aplikacją tego typu jest w tej chwili Endomondo, będące także całym serwisem społecznościowym dla sportowców.