Rozbiegajmy sobie kondycję! Porady treningowe, biegowe oraz ćwiczenia

bieganie, ćwiczenia, lifestyle, odzież wszystko!

Dlaczego warto kupić specjalne buty i odzież do biegania?

Początkujący biegacze zaczynają zwykle od uprawiania sportu w tych ubrania, jakie mają już w szafie. Dopiero po upływie pewnego czasu i odbyciu kilku lub kilkunastu treningów zaczynają zdawać sobie sprawę, że bawełniane koszulki błyskawicznie nasiąkają potem, a zwykłe trampki są zbyt mało komfortowe do długiego biegu.

Buty do biegania

Jeśli mielibyśmy przeznaczyć cały nasz sportowy budżet na kupno tylko jednego elementu ubrania z myślą o bieganiu, to z całą pewnością powinny to być buty. Zależy od nich bowiem nie tylko nasza wygoda, ale też zdrowie – specjalnie zaprojektowana podeszwa potrafi efektywnie tłumić uderzenia buta o podłoże, chroniąc nasze kolana. Najtańsze buty do biegania oznaczają wydatek około 100 złotych (tańsze modele często nie zapewniają odpowiedniej amortyzacji bądź nie są zbyt trwałe).

Odzież do biegania

Nawet średnio zaawansowany biegacz doskonale rozumie jednak, że buty to nie wszystko. Podczas upałów warto zadbać o odzież, która z łatwością będzie odprowadzać pot z powierzchni naszej skóry, zapewniając nam zarówno komfort, jak i odpowiednią regulację temperatury. Obecnie podstawowe modele koszulek lub spodenek do biegania nie są drogie, a stanowią przy tym znaczny krok naprzód w stosunku do zwyczajnych, bawełnianych ubrań. Warto w tym miejscu nadmienić, że niemal sto procent produkowanej odzieży sportowej wytwarzana jest z włókien sztucznych, mogących się poszczycić znacznie lepszymi właściwościami niż naturalne.

W okresie jesienno-zimowym znaczenie wyboru odpowiedniej odzieży do biegania jest jeszcze większe. Przed naszymi ubraniami stoi bowiem dwojakie zadanie – z jednej strony powinny one utrzymywać suchość skóry i nie dopuszczać do przegrzania się organizmu, z drugiej natomiast zapobiegać nadmiernemu wychłodzeniu. Oba te warunki spełniają jednocześnie tylko i wyłącznie ubrania dedykowane specjalnie dla sportowców.