Rozbiegajmy sobie kondycję! Porady treningowe, biegowe oraz ćwiczenia

bieganie, ćwiczenia, lifestyle, odzież wszystko!

Kobieta w biegu. Czyli… jak dobrać strój do joggingu

Uprawianie joggingu w ostatnim czasie stało się niezwykle modne, szczególnie wśród kobiet. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że bieganie nie tylko poprawia nastrój, ale też pomaga utrzymać figurę i kondycję. Zanim jednak kobieta rozpocznie swoją przygodę z bieganiem, powinna zaopatrzyć się w odpowiedni strój.

Podstawowe cechy dobrej odzieży

Jaka powinna być odzież do biegania? Ogólnie rzecz ujmując powinna zapewniać swobodę ruchu i komfort podczas treningu. W praktyce oznacza to, że materiał musi przepuszczać powietrze i pozwalać skórze oddychać, przy czym jego elastyczność ma być na tyle duża, by nie krępowała ruchów i nie powodowała obtarć. Wtedy bieganie stanie się prawdziwą przyjemnością. Kliknij w odnośnik i dowiedz się w jaki sposób dobrać odzież do biegania na różne pory roku? Dzięki temu, podczas biegania w lato nie będzie Ci gorąco, jesienią mroźny wiaterek nie wywoła u Ciebie choroby a zimowe i wiosenne przymrozki nie będą Ci straszne.

Zaczynamy od bielizny

Bardzo często ta część garderoby pomijana jest podczas wyboru stroju do biegania. Tymczasem to właśnie od bielizny należy zacząć, a szczególnie od biustonosza. Podczas biegu biust kobiety dynamicznie się odbija pokonując wraz z każdym kolejnym odbiciem drogę nawet kilkunastu centymetrów. Gdy biegamy więc przez chociażby pół godziny, centymetry zamieniają się na metry. Dlatego tak ważne jest, aby biust był ustabilizowany i chroniony przed obtarciami. Jeśli chodzi o dolną część bielizny – ta również powinna być dobrana pod kątem komfortu. Przede wszystkim nie może powodować, że w strefach intymnych będziemy się bardzo pocić, gdyż to zawsze sprzyja infekcjom. A poza tym bielizna taka powinna być pozbawiona szwów, by nie powodować otarć i nie uciskać.

Odzież dla początkujących

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, nie musisz od razu inwestować w odzież dedykowaną sportowcom. Na początku zdecydowanie wystarczy zwykły dres, czy legginsy i koszulka. Wybierając je zwróć tylko uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane. Najlepiej sprawdzi się tutaj bawełna oraz ortalion. Podczas gdy bawełna idealnie pasuje do ładnej pogody, ortalion jest niezastąpiony gdy wieje wiatr lub, gdy pada deszcz.

Odzież dla zawodowców

Jeśli bieganie stało się dla Ciebie czymś więcej niż chwilową odskocznią od codzienności, czas na zmianę stroju do biegania. Odzież do biegania  dla zaawansowanych to przede wszystkim dzież termoaktywna. Doskonale odprowadza pot, jest przewiewna, minimalizuje ryzyko obtarć nawet, gdy biega się długo czy w ekstremalnych warunkach.

Bycie w biegu to cecha, która wyróżnia wiele kobiet. Tym razem mowa nie o tym codziennym zabieganiu, ale o joggingu, który uprawiamy dla zdrowia i kondycji. Aby był on rzeczywiście przyjemnością, warto zadbać o odpowiednią odzież – wygodną, komfortową, pozwalającą cieszyć się każdą chwilą spędzoną na świeżym powietrzu.