Rozbiegajmy sobie kondycję! Porady treningowe, biegowe oraz ćwiczenia

bieganie, ćwiczenia, lifestyle, odzież wszystko!

Odzież dla biegacza. Czy można biegać w czymkolwiek?

Kiedy ktoś próbuje zachęcić nas do biegania jako koronnego argumentu używa tego, że nie potrzeba żadnych dodatkowych inwestycji w sprzęt czy specjalną odzież do biegania. Wystarczą tylko dobre buty. Czy to prawda? Czy na pewno możemy biegać tak samo komfortowo w dowolnej odzieży?  Na pewno nie. Dobór odpowiedniego stroju zarówno jeśli chodzi o jego krój jak i materiał z jakiego jest zrobiony i funkcjonalność mają ogromny wpływ na komfort biegania. Jeśli komfort towarzyszy nam od początku treningów większa jest szansa na ich utrzymanie, bo na pewno wpływa znacząco na motywacje.

Naturalna czy techniczna

Wbrew pozorom naturalne włókna nie sprawdzają jeśli chodzi o odzież do biegania. Bawełniana koszulka wciąga i zatrzymuje w sobie pot przez co po krótkim biegu robi się po prostu mokra. To prosta droga do przeziębienia czy otarć. Na pewno nie biega się przyjemnie w mokrej koszulce. To samo tyczy się oczywiście spodenek czy skarpet. Dużo lepsze są materiały techniczne, mieszanki sztucznych włókien oparte głównie na poliestrze. Takie koszulki nie chłoną wody, są lżejsze i bardziej przewiewne oraz znacznie bardziej wytrzymałe.

Odpowiedni rozmiar

Chociaż sport kojarzy się ze swobodą, a ubrania nie powinny krępować ruchów to jednak kroje zarówno koszulek, bluz jak i spodni powinny być dopasowane do ciała. Taka przylegająca odzież nie krępuje ruchów i jest ergonomiczna. Taki krój ułatwia nam także ubiór „na cebulkę” czyli zakładanie kilku warstw ubrań co jest nieodzowne podczas treningów w chłodniejsze dni czy po prostu jesienią i zimą.

Odpowiednia bielizna

Zwykle niewiele uwagi przywiązują do niej początkujący biegacze. To błąd. Wybór odpowiedniej bielizny jest równie ważny jak dobór odzieży wierzchniej. Powinniśmy zastanowić się jakie funkcje są dla nas najważniejsze. Bielizna podtrzymuje mięśnie, termoaktywna chroni wrażliwe partie ciała podczas mrozu, reguluje temperaturę, oddycha i odprowadza wilgoć.